The sport for all ages

Contacts – Executive

Executive Committee 2012

President
John C Lee
086 8789738
johnclee.music@gmail.com
Brenda Daly Honorary Secretary
Brenda Daly
087 8131606
Dalyb@outlook.com
Honorary Treasurer
Terry Carroll
087 2272775
Terryclaire@hotmail.com
Club Captain
Derek Doyle

087 2207019

Derekdoyle53@gmail.com

Lady Captain
Noeleen Kelly
 087 2317696

Noeleenkelly59@gmail.com

Green Controller
Denis Patrick
087 2909817
greentalk@eircom.net
Bar Manager
Martin Laffin
085 2411264
Martinlaffan@eircom.net
Maintenance Manager
Brendan Clarke
087 7787394
 Matt Culleton Social Secretary
Matt Culleton
087 2291448

Musicmatt7@gmail.com

 

Men’s Committee
Convenor Eamon McEvoy
Chairman Sean Heery
Council Delegate Willie O’Toole
Senior Captain Derek Doyle
Division 3 Captain
Division 4 Captain
Vets Captain Willie O’Toole
Comp Secretary Robert Toner
Ladies’s Committee
Secretary Patricia Geoghegan
Treasurer Paula Russell
Council Delegate Jean Jones
Council Delegate Teresa Gilligan
Senior Captain Noeleen Kelly
Junior Captain Georgina Nutley
Division 4 Captain Brenda Daly
Saturday League Captain Phyl Kiernan
Comp Secretary Ann Mulreid

 

Year President Captain Lady Captain
2016 John C Lee D. Doyle Noeleen Kelly
2015 John C Lee M. McGuire Anne Mulreid
2014 Robert Toner P. Scully Anne Mulreid
2013 Robert Toner P. Scully Joan Doyle
2012 P. Scully E Costello Joan Doyle
2011 P. Scully P. Heade M. McNevin
2010 J C Lee E Costello M. McNevin
2009 J C Lee E Costello M. McNevin
2008 J C Lee N. Maher J. Doyle
2007 N.J. Sargent D.Doyle J. Doyle
2006 N.J. Sargent F.Smith P. O’Callaghan
2005 J. Sargent J.J.Murphy P. D’Arcy
2004 J. Sargent P.Scully U. Gillespie
2003 J. Sargent P.Scully P. Smith
2002 J. Doyle D.Doyle C.Kane
2001 J. Doyle D.Doyle P. O’Callaghan
2000 J. Smith F.Smith U. Gillespie
1999 E. Toner D. Conlon W. Brennan
1998 E. Toner T.C.Hopper C.Kane
1997 S. Heery F.Smith P.McGrath
1996 S. Heery F.Smith M.McCrudden
1995 P. Scully T.C.Hopper J. Doyle
1994 P. Scully T.C.Hopper J. Doyle
1993 S. Heery T.C.Hopper J. Doyle
1992 S. Heery T.C.Hopper J. Doyle
1991 J. McCrudden N. Murray D. Raynor
1990 J. McCrudden P.Scully C.Kane
1989 J. McCrudden N. Murray C.Hynes
1988 P. Brown T.C.Hopper C.Kane
1987 T. Hopper J. Connaughton C.Kane
1986 T. Hopper J. Connaughton R. Ivie
1985 T. Hopper J. Connaughton V.Hurley
1984 S. Peelo P. Scully C.Hynes
1983 S. Hynes T.C.Hopper C.Hynes
1982 S. Hynes T.C.Hopper B.Dunne
1981 S. Hynes T.C.Hopper C.Hynes
1980 A. Tyrrell D.P.Darcy V.Hurley
1979 A. Moore J. Connaughton S.Doyle
1978 A. Moore J. Connaughton
1977 A. Tyrrell E.McEvoy
1976 A. Tyrrell E.McEvoy
1975 P. Behan W. Hopper
1974 P. Behan S.P.Hynes
1973 P. Behan S.P.Hynes
1972 M. Rogers F. Connaughton
1971 M. Rogers J.McCrudden
1970 M. Rogers C.Farrell
1969 J. Heery J.McCrudden
1968 A. Pierce J.McCrudden
1967 F. Connaughton A.Moore
1966 E. Marsland P.Noone
1965 A. Stuart A. Pierce
1964 F. Connaughton J. Carleton
1963 F. Connaughton P.Spain
1962 A. Ralph H. Hatfield
1961 J.Hamilton J. Hughes
1960 P.J.Markey F. Connaughton
1959 J.K. Reilly M. Moore
1958 J.K. Reilly A. Pierce
1957 P.J.Markey H. Hatfield
1956 A. Ralph H. Hatfield
1955 R.Elders H. Hatfield
1954 R.Elders T. Daniels
1953 R.Elders A. Stuart
1952 M.Jones A Clapham
1951 M.Jones B. Towson
1950 R.Elders A. Stuart
1949 R.Elders R. Elders
1948 M.Jones M.Jones
1947 M.Jones J.Glennon